Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό maevius » Κυρ 18 Σεπ, 2011 10:55

Σταμάτα με συγκινησες θα βάλω τα κλάματα :-s . Στην Ελβετία ζω και δεν το ξέρω; Που όλοι πληρωνουν φόρους στην ωρα τους και δεν κοιταν να βγάλουν κέρδος; Πολύ φιλανθρωοπικά υδρίματα το παιζετε όλοι λες και μιλάτε σε εξωγιηνους................Δεν θέλω να σε ρομάξω αλλά και εμεις δουλευουμε και ζουμε στην αγορά και αντιμετωπίζουμε το κρατος-φοροεισπραχτικους μηχανισμούς όπως όλοι οι ελευθεροι επαγγελματιες..... :^o
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius

Δημοσιευσεις: 928

Δημοσίευσηαπό tommygun » Κυρ 18 Σεπ, 2011 11:12

στο μονο που θα συμφωνησω ειναι οτι οι πρατηριουχοι δεν ειναι μονοι τους, ειναι μαζι με τις εταιρειες παραγωγης και διακινησης στο κυκλωμα του καρτελ.
tommygun

Δημοσιευσεις: 194

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Κυρ 18 Σεπ, 2011 12:34

Εγώ θα επαναλάβω και κάτι που είπα χτες και περιμένω απάντηση από οποιονδήποτε πρατηριούχο, αφού είναι και οι ίδιοι ευαισθητοποιημένοι και βλέπουν σε τι κατάσταση βρισκόμαστε όλοι.
"Αν όπως λες φίλε μου είσαι τίμιος, τότε εσύ ή μάλλον εσείς οι πρατηριούχοι θα έπρεπε πρώτα, σε υπουργία, οργανισμούς, κανάλια να βγείτε και να τους κράξετε".
Μήπως έχει δει κανείς διαμαρτυρία πρατηριούχου π.χ σε κανάλι είτε για βενζίνη, είτε για υγραέριο? =))
VITARAS

Δημοσιευσεις: 82

Δημοσίευσηαπό bebes » Κυρ 18 Σεπ, 2011 12:57

καλα παιδια, μη μαλωνετε...
Ηδη μας προετοιμαζουν για το νεο πακετο :(

Σύμφωνα με επιβεβαιωμένες πληροφορίες οι δανειστές ζήτησαν από την κυβέρνηση:

1. ...

2. Νέα αύξηση των έμμεσων φόρων σε ποτά, τσιγάρα και καύσιμα, καθώς και αύξηση του φόρου στα είδη πολυτελείας.

3. ...

4. ...
SUZUKI WagonR 1.3 LPG atiker
bebes

Δημοσιευσεις: 77

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 18 Σεπ, 2011 13:44

mpaglamas έγραψε:Απο την ανακοίνωση εως την εφαρμογή πέρασαν το πολύ 15 ημέρες. Ας υποθέσουμε οτι είσαι περπατιάρης και στο 15θημερο που μεσολάβησε έκαψες 120 λίτρα , 120χ0,05=6 ευρώ. (τα οποία ξαναλέω ούτε αυτά παρέμειναν στο παντελόνι του πρατηριούχου).
Αν τώρα τα 6 ευρώ είναι αρκετά για να πραγματοποιήσεις της απειλές σου....

Έχεις σκεφτεί ότι κάποιος μπορεί να δουλεύει 2 ώρες γι'αυτά τα 6 €. Αλήθεια οι υπάλληλοι στα πρατήρια πόσο αμείβονται (πραγματικά και όχι τι λέει ο νόμος); Στην τιμή που θα μας πεις μην ξεχάσεις να συμπεριλάβεις και το ΙΚΑ του. Α και κάτι τελευταίο αν πολλαπλασιάσεις αυτά τα 6 euro με τους πελάτες που θα έρθουν στο μαγαζί σου και θα τους εκμεταλλευτείς τότε νομίζω μιλάμε για άλλα μεγέθη.
Ωραία η ανάλυση που μας έχεις κάνει μέχρι τώρα. Πως εξηγείς λοιπόν το γεγονός ότι οι τιμές είναι πανομοιότυπες στην Αθήνα όχι απλά στο λεπτό αλλά στο χιλιοστό του € ; Υπάρχει η δεν υπάρχει καρτέλ και ομερτα; ε; Αυτά και όπως βλέπεις δεν έχω υβριστικό ύφος αν και μου την δίνει η κατάσταση που βλέπω ότι έχετε διαμορφώσει.
gakost

Δημοσιευσεις: 1037

Δημοσίευσηαπό anikologr » Κυρ 18 Σεπ, 2011 13:57

mpaglamas έγραψε:

Αγαπητέ δράκε υψηλής ανάλυσης ,το να μπεί ο φόρος και πριν την εφαρμογή του δεν είναι τόσο αθέμιτο οσο το παρουσιάζεις , και εξηγούμαι.
Για ποιόν μπαίνει? Για τον τελικό καταναλωτή. Ο πρατηριούχος απλά τον εισπράτει για λογαριασμό του κράτους.
Τι κερδίζει ο πρατηριούχος? Τίποτα ,η μάλλον τα 5 λεπτά στο λίτρο ,εώς την στιγμή που θα αγοράσει με τον φόρο και αυτός και το όφελος (που στην μέγιστη περίπτωση αγγίζει το εξωφρενικό ποσό των 800 ευρώ) χάνεται.
Δεν μιλάμε για κάτι που κάποτε θα αφαιρεθεί - πέση όπως οι τιμές , παγιώνεται και παραμένει στην τιμή για πάντα.
Απο την ανακοίνωση εως την εφαρμογή πέρασαν το πολύ 15 ημέρες. Ας υποθέσουμε οτι είσαι περπατιάρης και στο 15θημερο που μεσολάβησε έκαψες 120 λίτρα , 120χ0,05=6 ευρώ. (τα οποία ξαναλέω ούτε αυτά παρέμειναν στο παντελόνι του πρατηριούχου).

Αγαπητέ πρατηριούχε το να βγάλεις 5 λεπτά επί 10000 λίτρα που έχεις μέσα = 500 ευρώ ακούραστα εν μία νυκτί σου φαίνεται λίγο τότε κακός γράφτηκες σε ένα φόρουμ και απευθύνεσαι σε άτομα που προσπαθούν να εξοικονομήσουν ποσά της τάξης των 15-25 ευρώ ανά γέμισμα στην προσπάθειά τους να αποσβέσουν το αρχικό κόστος εγκατάστασης και αν δεν προκύψει ζημιά, αύξηση ειδικού φόρου κατανάλωση κτλ να βάλουν και κάτι στην τσέπη!

Επίσης 500 από το υγραέριο και κανά 1000 ευρώ σε κάθε αύξηση στην βενζίνη και άλλα 1000 για πετρέλαιο τότε μάλλον μιλάμε για άλλα ποσά. 8-)
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr

Δημοσιευσεις: 613

Δημοσίευσηαπό christoi » Κυρ 18 Σεπ, 2011 15:07

bebes έγραψε: καθώς και αύξηση του φόρου στα είδη πολυτελείας.

Εδώ το κράνος θεωρείται είδος πολυτελείας και παίρνει όλον τον φπα, όταν σε άλλες χώρες που γίνονται αγώνες για να φοράνε ΟΛΟΙ οι δικυκλιστές κράνος έχει 0% προσαύξηση.

mpaglamas έγραψε: Αν τώρα τα 6 ευρώ είναι αρκετά για να πραγματοποιήσεις της απειλές σου....

Εδώ πάμε στον φθηνότερο με διαφορά 2-3 λεπτών, τα 5 κάτω είναι θαύμα. Και στην τελική, προτιμώ να τα δώσω για έναν καφέ στο χέρι (μην πληρώσουμε και 23%) παρά σε εσάς!! Ξέρεις ότι με 0,03€ / λίτρο κάτω, ένας μέσος οδηγός των 30.000km / χρόνο, με μέση κατανάλωση 8lt / 100km, κερδίζει 72€;; Ένα service δωρεάν!!
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi

Δημοσιευσεις: 600

Δημοσίευσηαπό mpaglamas » Κυρ 18 Σεπ, 2011 16:20

christoi έγραψε:
bebes έγραψε: καθώς και αύξηση του φόρου στα είδη πολυτελείας.

Εδώ το κράνος θεωρείται είδος πολυτελείας και παίρνει όλον τον φπα, όταν σε άλλες χώρες που γίνονται αγώνες για να φοράνε ΟΛΟΙ οι δικυκλιστές κράνος έχει 0% προσαύξηση.

mpaglamas έγραψε: Αν τώρα τα 6 ευρώ είναι αρκετά για να πραγματοποιήσεις της απειλές σου....

Εδώ πάμε στον φθηνότερο με διαφορά 2-3 λεπτών, τα 5 κάτω είναι θαύμα. Και στην τελική, προτιμώ να τα δώσω για έναν καφέ στο χέρι (μην πληρώσουμε και 23%) παρά σε εσάς!! Ξέρεις ότι με 0,03€ / λίτρο κάτω, ένας μέσος οδηγός των 30.000km / χρόνο, με μέση κατανάλωση 8lt / 100km, κερδίζει 72€;; Ένα service δωρεάν!!
anikologr έγραψε:
mpaglamas έγραψε:

Αγαπητέ δράκε υψηλής ανάλυσης ,το να μπεί ο φόρος και πριν την εφαρμογή του δεν είναι τόσο αθέμιτο οσο το παρουσιάζεις , και εξηγούμαι.
Για ποιόν μπαίνει? Για τον τελικό καταναλωτή. Ο πρατηριούχος απλά τον εισπράτει για λογαριασμό του κράτους.
Τι κερδίζει ο πρατηριούχος? Τίποτα ,η μάλλον τα 5 λεπτά στο λίτρο ,εώς την στιγμή που θα αγοράσει με τον φόρο και αυτός και το όφελος (που στην μέγιστη περίπτωση αγγίζει το εξωφρενικό ποσό των 800 ευρώ) χάνεται.
Δεν μιλάμε για κάτι που κάποτε θα αφαιρεθεί - πέση όπως οι τιμές , παγιώνεται και παραμένει στην τιμή για πάντα.
Απο την ανακοίνωση εως την εφαρμογή πέρασαν το πολύ 15 ημέρες. Ας υποθέσουμε οτι είσαι περπατιάρης και στο 15θημερο που μεσολάβησε έκαψες 120 λίτρα , 120χ0,05=6 ευρώ. (τα οποία ξαναλέω ούτε αυτά παρέμειναν στο παντελόνι του πρατηριούχου).

Αγαπητέ πρατηριούχε το να βγάλεις 5 λεπτά επί 10000 λίτρα που έχεις μέσα = 500 ευρώ ακούραστα εν μία νυκτί σου φαίνεται λίγο τότε κακός γράφτηκες σε ένα φόρουμ και απευθύνεσαι σε άτομα που προσπαθούν να εξοικονομήσουν ποσά της τάξης των 15-25 ευρώ ανά γέμισμα στην προσπάθειά τους να αποσβέσουν το αρχικό κόστος εγκατάστασης και αν δεν προκύψει ζημιά, αύξηση ειδικού φόρου κατανάλωση κτλ να βάλουν και κάτι στην τσέπη!

Επίσης 500 από το υγραέριο και κανά 1000 ευρώ σε κάθε αύξηση στην βενζίνη και άλλα 1000 για πετρέλαιο τότε μάλλον μιλάμε για άλλα ποσά. 8-)

Να το παω άλλη μια ,μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής.
Έστω οτι αγοράζω 1 ευρω το λίτρο το υγραέριο , και μιαν ωραία πρωία μπαίνει φόρος 5 λεπτά το λίτρο.
Τυγχάνει να έχω στην κατοχή μου 10000 λίτρα όπως είπε ενας φίλος πιο νωρίς. Και ανεβάζω την τιμή +0,05 με αυτό το απόθεμα.
Τελειώνει και έχω επιπλέον όφελος απο αυτό 0,05χ10000=500 ευρω ,οκ?
Αγοράζω το νέο αέριο με τον φόρο που έχει μπει. 10000χ1,05=10500. Που βλέπετε οτι έβαλα στην τσέπη χρήματα. Είναι ο φόρος που μπήκε και τον πήρε αυτός που τον ζήτησε.

VITARAS έγραψε:Εγώ θα επαναλάβω και κάτι που είπα χτες και περιμένω απάντηση από οποιονδήποτε πρατηριούχο, αφού είναι και οι ίδιοι ευαισθητοποιημένοι και βλέπουν σε τι κατάσταση βρισκόμαστε όλοι.
"Αν όπως λες φίλε μου είσαι τίμιος, τότε εσύ ή μάλλον εσείς οι πρατηριούχοι θα έπρεπε πρώτα, σε υπουργία, οργανισμούς, κανάλια να βγείτε και να τους κράξετε".
Μήπως έχει δει κανείς διαμαρτυρία πρατηριούχου π.χ σε κανάλι είτε για βενζίνη, είτε για υγραέριο? =))

Οταν έγινε η μεγάλη αυξηση στα καύσιμα οι πρατηριούχοι ήταν πρώτη είδηση στα Μεσα Μαζικής Εξημέρωσης.
Τότε είπανε πολλά για αυτά τα θέματα και όποιος τους άκουσε ,είμασταν οι πρώτοι που ασχολήθηκε το κράτος ,θα μας ξαναθυμηθούν στον δευτερο γύρο που ετοιμάζουν όπως ανέφερε κάποιος ποιο πάνω.
Οταν με την άνοδο των τιμών στην καλύτερη υπάρχει μια πτώση της τάξης 40%+ σε κατανάλωση πανελαδικά ,μια νεα συμπίεση στο περιθώριο κέρδους λόγω κρίσης και ενα μικτο βυτίο βενζίνες-πετρελαιο έκανε αγορα 30000 με 33000 τώρα έχει 48000 με 53000 ,αρα αυξημένη απαίτηση κεφαλαίου κίνησης ,το κόστος λειτουρίας είναι αύξημενο.
Βλέπεις τίποτα ευχάριστω σε όλα αυτά? Απλά ο πόλεμος έχει χαθεί ,πέρασαν και παγιώθηκαν θες πήδα θες χοποπήδα.

tommygun έγραψε:στο μονο που θα συμφωνησω ειναι οτι οι πρατηριουχοι δεν ειναι μονοι τους, ειναι μαζι με τις εταιρειες παραγωγης και διακινησης στο κυκλωμα του καρτελ.

Μέγα λάθος!!!
mpaglamas
Πρατηριούχος

Δημοσιευσεις: 22

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 18 Σεπ, 2011 16:21

mpaglamas έγραψε:
Μονο Βουλγαρια οι βορειοι!!!

Δεν συμφωνώ με την πρακτική του ,τουρισμού - ψώνια , είναι ένα σπιράλ θανάτου τις τοπικής εκάστοτε κοινονίας ,αφου το χρήμα δεν ανακυκλώνεται αλλα φεύγει.

Ενώ, όταν έρχονται οι τουρίστες εδώ με το συνάλλαγμά τους για διακοπές, συμφωνείς;
Στην εποχή που ζούμε, με τις δυνατότητες πληροφόρησης που υπάρχουν και με την ελεύθερη διακίνηση αγαθών και υπηρεσιών στην Ε.Ε. το μόνο που σας σώζει είναι οτι η Ελλάδα συνορεύει μόνο με ένα κράτος που είναι στην Ε.Ε.
Σκέψου τι θα συμβεί όταν μπούνε Σκόπια και Τουρκία στην Ε.Ε. Ελπίζω τότε να είμαστε κι εμείς ακόμη στην Ε.Ε.

Και να είσαι σίγουρος οτι οι τοπικές κοινωνίες αφενός δεν έχουν να χωρίσουν τίποτε με τους γείτονές τους που κατοικούν σε άλλα κράτη και αφετέρου μόνο κερδισμένες μπορούν να βγουν από αυτές τις μεταξύ τους συναλλαγές.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti

Δημοσιευσεις: 1012

Δημοσίευσηαπό christoi » Κυρ 18 Σεπ, 2011 16:47

mpaglamas έγραψε:Να το παω άλλη μια ,μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής.
Έστω οτι αγοράζω 1 ευρω το λίτρο το υγραέριο , και μιαν ωραία πρωία μπαίνει φόρος 5 λεπτά το λίτρο.
Τυγχάνει να έχω στην κατοχή μου 10000 λίτρα όπως είπε ενας φίλος πιο νωρίς. Και ανεβάζω την τιμή +0,05 με αυτό το απόθεμα.
Τελειώνει και έχω επιπλέον όφελος απο αυτό 0,05χ10000=500 ευρω ,οκ?
Αγοράζω το νέο αέριο με τον φόρο που έχει μπει. 10000χ1,05=10500. Που βλέπετε οτι έβαλα στην τσέπη χρήματα. Είναι ο φόρος που μπήκε και τον πήρε αυτός που τον ζήτησε.

Ήσουν αρκετά σαφής και συνεχίζεις να δείχνεις ότι απευθύνεσαι σε νηπιαγωγίο.

Έχεις αγοράσει πριν την επιβολή του νέου ΕΦΚ.
Ο ΕΦΚ επιβάλεται στην πώληση των διυλιστηρίων.
Πουλάς με τον ΕΦΚ ενσωματωμένο.
Συμπέρασμα;
Καρπώνεσαι τον ΕΦΚ.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi

Δημοσιευσεις: 600

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες